Lipiec

Lipiec to gorący miesiąc w ogrodzie – rośliny potrzebują regularnego podlewania i ochrony przed słońcem. Kontroluj stan gleby, usuwaj przekwitłe kwiaty i zbieraj obfite plony. To też idealny czas na relaks wśród bujnej roślinności. Zajrzyj do kalendarza ogrodnika, aby nie przegapić żadnych ważnych zadań.
Tydzień 27
Tydzień 27, Sentencja nr:1
Po świętojańskich opadach można przystąpić do przerzedzania zawiązków owocowych na drzewach w sadzie, pozostawiając te najładniejsze, osadzone w środkowej części pędu.
Przeczytaj także
Jabłoń w ogrodzie | Uprawa i odmiany Drzewa owocowe – terminy kwitnienia i owocowania Przerzedzanie zawiązków jabłek | Zobacz, jak to robić prawidłowo Co zrobić, żeby były duże i czerwone jabłka? Jak "doświetlić" owoce odpowiednim cięciem?
Tydzień 27, Sentencja nr:6
Możemy uprzątnąć grządki po zbiorze wczesnych warzyw (cebuli z dymki, kalafiorów, kapusty głowiastej, rzodkiewki, sałaty, szpinaku) i przygotować je do uprawy kolejnych roślin.
Przeczytaj także
Przykładowe schematy płodozmianu uprawy warzyw Allelopatia w warzywniku | Które warzywa się lubią, a które nie? Zdrowe warzywa z własnej uprawy – porcja zdrowia z ogrodu na talerz! Zmianowanie, płodozmian i uprawa współrzędna | Wszystko, co musisz wiedzieć!
Tydzień 27, Sentencja nr:9
W lipcu nie możemy zapominać o podlewaniu naszych roślin doniczkowych. Podczas upałów kwiaty uprawiane w pojemnikach powinniśmy podlewać nawet dwa razy dziennie.
Przeczytaj także
Podlewanie kwiatów balkonowych w czasie wakacji 5 pomysłów na oszczędne podlewanie roślin doniczkowych Podlewanie kwiatów balkonowych | Jak to robić bez błędów? Wykorzystaj plastikową butelkę | Wygodne podlewanie z dozownikiem
Lato
Czerwiec
30-6
Tydzień 27
Tydzień 28
Tydzień 28, Sentencja nr:5
Przycinamy żywopłoty liściaste i iglaste, skracając tegoroczny przyrost o około 2/3 długości, oraz jabłonie, u których należy usunąć pionowo rosnące pędy tegoroczne.
Przeczytaj także
Przytnij żywopłot w wakacje Narzędzia do cięcia drzew i krzewów Cięcie roślin: zasady, które warto znać i narzędzia, które warto mieć! Pielęgnacja drzew, krzewów i żywopłotów. W jaki sposób, kiedy i czym przycinać?
Tydzień 28, Sentencja nr:8
Zaczynamy zbierać kwiaty i kłosy traw oraz innych roślin przeznaczone do suszenia. Ścinamy je w ciągu słonecznego dnia, wiążemy w pęczki i wieszamy główkami w dół, w miejscu przewiewnym i cienistym.
Przeczytaj także
Obraz z suszonych kwiatów i liści | DIY Suszenie roślin z ogrodu | Jak to robić prawidłowo? Kwiaty na suche bukiety | Które wysiać i jak zasuszyć? Jak suszyć kwiaty i płatki róży, by zachowały piękno i aromat? Sprawdź sprawdzone metody
Lato
Lipiec
7-13
Tydzień 28
Tydzień 29
Lato
Lipiec
14-20
Tydzień 29
Tydzień 30
Tydzień 30, Sentencja nr:4
Pod koniec lipca (i na początku sierpnia) można wysiać warzywa takie jak: rzodkiewka, sałata masłowa, koper, rzepa, szpinak, endywia czy kapusta pekińska.
Przeczytaj także
Przygotuj glebę na wysiew nasion Kiedy wysiewać nasiona warzyw do gruntu? Warzywa: terminy siewu, sadzenia i zbioru | Kalendarz uprawy Warzywa na późny zbiór | Co wysiewać jesienią i zbierać zimą?
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Latem trawa jest bardziej narażona na wysychanie (szczególnie młode trawniki, założone w tym sezonie), dlatego trzeba ją systematycznie nawadniać (co 1-3 dni). Podlewanie najlepiej przeprowadzać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.
Przeczytaj także
Jak dbać o trawnik w czasie suszy? | Porady ekspertów Instalacje nawadniające | Jaki system nawadniania wybrać? Co to jest susza fizjologiczna? Jak chronić przed nią ogród i rośliny? Zasady podlewania trawnika | Jak, kiedy i czym nawdaniać murawę?
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Pamiętajmy o usuwaniu nadmiaru roślin wodnych z oczka, w przeciwnym razie może dojść do zaburzenia równowagi biologicznej w zbiorniku. Rośliny nie powinny zajmować więcej niż 1/3 powierzchni lustra wodnego.
Przeczytaj także
Gdzie zbudować oczko wodne? Jak filtrować i dotleniać wodę w oczku wodnym? 25 roślin do obsadzenia oczka wodnego | Lista gatunków Planowanie i zakładanie oczka wodnego – krok po kroku
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Po zakończeniu zbioru wczesnych malin usuwamy zeszłoroczne pędy, na których znajdowały się owoce. Palimy je, bo mogą stanowić źródło chorób. Jeśli młode gałązki są słabe lub połamane też je wycinamy przy samej ziemi.
Przeczytaj także
Brak owoców u malin | Dlaczego maliny nie owocują? Kalendarz pielęgnacji sadu | Co robić przez 12 miesięcy? Ściółkowanie malin: Naturalny sposób na zdrowe rośliny i obfite zbiory Sadzenie malin | Rodzaje i sadzonki malin, najlepszy termin sadzenia, krok po kroku
Lato
Lipiec
21-27
Tydzień 30
Tydzień 31
Tydzień 31, Sentencja nr:1
Zaczynają kwitnąć posadzone wiosną rośliny cebulowe i bulwiaste, np. mieczyki, lilie i dalie. Większość z nich po ścięciu długo utrzymuje świeżość i doskonale nadaje się do wazonu.
Przeczytaj także
Polecamy kwiaty do wazonu Letnie perełki | Mało znane rośliny cebulowe TOP 10 najładniejszych kwiatów cebulowych kwitnących latem Pielęgnacja roślin cebulowych kwitnących latem i jesienią | Praktycze porady
Tydzień 31, Sentencja nr:2
Po zakończeniu zbioru wczesnych malin usuwamy zeszłoroczne pędy, na których znajdowały się owoce i palimy je, bo mogą stanowić źródło chorób. Przy samej ziemi wycinamy młode gałązki, jeśli są słabe lub połamane.
Przeczytaj także
Łatwe rozmnażanie malin: kiedy i jak to zrobić? Przycinanie malin letnich i jesiennych: kiedy to robić? Brak owoców u malin | Dlaczego maliny nie owocują? Uprawa malin w ogrodzie | Jakie wybrać? Jak pielęgnować?
Tydzień 31, Sentencja nr:4
Pamiętajmy o usuwaniu nadmiaru roślin wodnych z oczka, w przeciwnym razie może dojść do zaburzenia równowagi biologicznej w zbiorniku. Rośliny nie powinny zajmować więcej niż 1/3 powierzchni lustra wodnego.
Przeczytaj także
Jak dbać o oczko wodne? Gdzie zbudować oczko wodne? Oczko wodne z naturalnym brzegiem Betonowe oczko wodne w ogrodzie | Regulacje i sposób budowy
Tydzień 31, Sentencja nr:6
Po zakończeniu zbioru truskawek porządkujemy grządki. Usuwamy chwasty, a jeśli rośliny zaatakowały choroby grzybowe, obcinamy liście na wysokości ok. 5 cm i dokładnie je wygrabiamy. Ważne jest też zasilenie truskawek nawozem azotowym.
Przeczytaj także
Truskawki na macie. Bez chwastów! Obcinanie liści truskawek | Jak i kiedy to zrobić? Truskawki po sezonie | 3 ważne zabiegi pielęgnacyjne Czym ściółkować truskawki? Najlepsze materiały do ściółkowania i praktyczne porady
Lato
Lipiec
28-3
Tydzień 31
Tagi
Najnowsze treści
Bestsellery