Kalmia szerokolistna 'Kaleidoskop'

Kwitnąca na różowo kalmia szerokolistna 'Kaleidoskop'

Kalmie szerokolistne pochodzą ze wschodnich obszarów Stanów Zjednoczonych i zalicza się je do rodziny wrzosowatych. Mają więc podobne wymagania uprawowe do innych roślin z tej grupy: azalii, pierisów i różaneczników. Kalmie postrzegane są jako jedne z najpiękniejszych roślin ozdobnych sprowadzonych z Ameryki Północnej, ale w Polsce wciąż są mało popularne. Warto je sadzić w ogrodach, gdyż są ciekawym uzupełnieniem rabat i wrzosowisk. Oto nieduża, kwitnąca na różowo odmiana 'Kaleidoskop'.

Posłuchaj
00:00
9
Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie sadzić?

Kalmia szerokolistna (Kalmia latifolia) ‘Kaleidoskop’ to wolno rosnący zimozielony krzew. Po 10 latach uprawy osiąga około 60-80 cm wysokości oraz podobną szerokość. Pędy ma stosunkowo cienkie, wzniesione, ale niektóre z nich częściowo pokładają się po ziemi.

Liście przypominają wyglądem liście wawrzynu lub różaneczników, są eliptyczne, mają do 10 cm długości i do 4 cm szerokości; są osadzone na krótkich ogonkach. Blaszki liściowe są skórzaste, grube, z wierzchu ciemnozielone i połyskujące, od spodu jasnozielone i matowe, na wierzchołkach zaostrzone.

🟢 Największe targi ogrodnicze w Polsce: Nowości roślinne, konkursy, kiermasze, wykłady i inspiracje. Zieleń to Życie 2025 już we wrześniu!

Kwiaty tej rośliny pojawiają się w czerwcu i są zebrane po 40-50 w szczytowych baldachogronach. Pąki kwiatowe są ciemnopurpurowe i wyraźnie żebrowane. Same kwiaty mają bardzo oryginalną budowę – składają się z 5 zrośniętych płatków korony tworzących szerokie, ciemnoróżowe pucharki z jasną, białawą obwódką. Pojedynczy kwiat ma średnicę około 2 cm.

Jeśli przyjrzymy się kwiatom odmiany 'Kaleidoskop' z bliska, zauważymy, że na wewnętrznej stronie płatków znajdują się małe zagłębienia, w których umieszczone są główki pylników. Gdy dojrzały kwiat odwiedzi owad i dotknie swoimi odnóżami pręcików ich główki uwalniają się z zagłębień i wystrzeliwują niczym małe katapulty w kierunku owada.

‘Kaleidoskop’ to stosunkowo nowa odmiana uzyskana pod koniec lat osiemdziesiątych w USA przez Richard’a Jaynes’a. Jej najcenniejsze zalety to bardzo atrakcyjne, dwubarwne kwiaty, długi okres kwitnienia i podwyższona mrozoodporność.

Kalmia szerokolistna 'Kaleidoskop'
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Uprawa i wymagania

Kalmie nie należą do roślin łatwych w uprawie. Ponieważ ich system korzeniowy jest płytki i zbudowany z bardzo drobnych korzeni, rośliny te należy sadzić na glebach żyznych, bogatych w materię organiczną, a zwłaszcza próchnicę, umiarkowanie wilgotnych i o kwaśnym odczynie (pH 4,0-5,5). Jeśli odczyn podłoża jest wyższy, należy zastosować kwaśny torf oraz przekompostowaną korę sosnową i przekopać je z górną warstwą gleby. Po posadzeniu dobrze jest wyściółkować powierzchnię gleby korą sosnową.

Krzewy najlepiej sadzić na stanowiskach lekko ocienionych. Wystawa ma znaczenie przede wszystkim zimą, gdy podczas mroźnej i słonecznej pogody liście są narażone na wysychanie. Dlatego jeśli sadzimy kalmie w pełnym słońcu, na zimę warto je delikatnie okryć stroiszem.

Gdzie posadzić?

Kalmia 'Kaleidoskop' to roślina, która dobrze prezentuje się w grupie na wrzosowisku, w towarzystwie azalii, kiścieni i niskich różaneczników. W ogrodach przydomowych kalmie można uprawiać także na rabatach w kompozycjach z bylinami, krzewami oraz w sąsiedztwie roślin iglastych.

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na: e-katalogroslin.pl

Tematy
Autor
Związek Szkółkarzy Polskich Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Powiązane artykuły
Powiązane rośliny

Kalmia szerokolistna Kalmia latifolia

Treści naszych partnerów
Komentarze

Tagi
Najnowsze treści
Bestsellery