Prawie wycięłam ten krzew. Ale dałam mu ostatnią szansę… i zakwitł jak nigdy

Przycinanie krzewu budlei wiosną przed kwitnieniem

Minęła majówka, ogród rozkwita – a ten krzew wciąż wygląda jak suchy badyl. Ani liścia, ani pąka, tylko gołe patyki. Wiele osób w tym momencie rezygnuje i wycina go z rabaty. Tymczasem wystarczyłoby chwilę poczekać, by zobaczyć, jak zmienia się nie do poznania.

Posłuchaj
00:00
1

Nie każdy krzew budzi się w kwietniu

Na przełomie maja i czerwca wiele krzewów zdążyło już wypuścić liście, a niektóre nawet przekwitają. Ale są też rośliny, które naturalnie startują dużo później. To one najczęściej niepotrzebnie trafiają pod piłkę i do wykopania, by zrobić miejsce czemuś nowemu – zupełnie niepotrzebnie.

Trzeba zawsze pamiętać, że opóźniony początek wegetacji nie oznacza, że roślina osłabła lub obumarła. Niektóre gatunki potrzebują więcej ciepła, by rozpocząć wzrost. Jeśli nie widać liści, a pędy wyglądają na zaschnięte, trzeba się im uważnie przyjrzeć – często przy samej ziemi widać zielone oznaki życia.

🟢 Największe targi ogrodnicze w Polsce: Nowości roślinne, konkursy, kiermasze, wykłady i inspiracje. Zieleń to Życie 2025 już we wrześniu!

Suche, mizerne, ospałe... ale nie do wycięcia! Te krzewy potrzebują czasu

W drugiej połowie maja wiele osób zaczyna się poważnie zastanawiać, czy dany krzew jeszcze żyje. Niektóre rośliny ozdobne o tej porze roku nadal wyglądają niepokojąco – pędy są sztywne, często bezlistne, a cała bryła przypomina uschnięty badyl, a innym razem pojawiają się młode liście, których jest jednak mało, a roślina wygląda na osłabioną i wyraźnie opóźnioną w rozwoju. 

To częsty widok w przypadku gatunków ciepłolubnych i bardziej wrażliwych na przymrozki. Podobne oznaki mogą występować m.in. u ketmii syryjskiej, perowskii łobodolistnej, pięciornika krzewiastego czy niektórych odmian hortensji. Jednak taka sytuacja zdarza się szczególnie często z jednym, bardzo popularnym krzewem ogrodowym, który bywa błędnie uznawany za martwy lub bardzo osłabiony i często trafia pod ostrza sekatorów.

Budleja Dawida – mistrzyni późnego startu

Krzew, o którym mowa to budleja Davida, znana też jako motyli krzew. Jest ceniona za obfite, pachnące kwiaty w kolorze fioletu, różu, bieli czy błękitu. Jej kwiatostany pojawiają się latem i utrzymują się aż do jesieni.

Budleja w maju zwykle jeszcze nie pokazuje swojego potencjału. Po chłodnej wiośnie nadal wygląda na zmarzniętą, a jej pędy – szczególnie te wyżej położone – często są zaschnięte lub martwe. To jednak nie oznacza, że cała roślina obumarła. Najczęściej zdrowe, żywe pąki znajdują się przy nasadzie – wystarczy odrobina cierpliwości, by je dostrzec.

Budleja Davida nieprzycinana wiosną
Fot. hcast / AdobeStock
Budleja rozwija się powoli, ale latem zachwyca gęstymi, miododajnymi kwiatostanami. Fioletowe wiechy przyciągają motyle i pokazują, że warto było dać jej czas.

Jak postępować, by zakwitła jak nigdy? Właściwe sadzenie i... cięcie?

Jak już ustaliliśmy, budleja nie powinna być pochopnie wycinana i usuwana, nawet jeśli wiosną wygląda na obumarłą. Nie chodzi jednak o to, by go zupełnie zostawić ten krzew samemu sobie. Wręcz przeciwnie – budleja wymaga regularnego cięcia, które pobudza ją do intensywnego wzrostu i kwitnienia.

Wiosną, gdy minie ryzyko przymrozków i pojawią się pierwsze oznaki wegetacji (zazwyczaj pod koniec maja), należy usunąć przemarznięte fragmenty pędów, a pozostałe przyciąć nisko – najlepiej 20-30 cm nad ziemią, tuż nad zdrowym oczkiem. Taki zabieg odmładza krzew i sprawia, że wypuszcza silne, zdrowe przyrosty, na których wytwarza kwiaty.

Budleja kwitnie wyłącznie na jednorocznych pędach, dlatego cięcie nie ogranicza jej kwitnienia – wręcz przeciwnie, stymuluje ją do wytwarzania większej liczby kwiatostanów.

W sezonie warto również systematycznie usuwać przekwitłe kwiaty, aby przedłużyć kwitnienie aż do jesieni. Budleja posadzona w dobrym miejscu – słonecznym, osłoniętym od wiatru, w lekkiej i przepuszczalnej glebie – odwdzięczy się nie tylko dekoracyjnym wyglądem, ale też zapachem i obecnością motyli przez całe lato.

Zdjęcie tytułowe: Madelaine / AdobeStock

Autor
Maja Wiśniewska Maja Wiśniewska

Pasjonatka ogrodnictwa, która chętnie dzieli się swoim doświadczeniem, pisząc praktyczne porady.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Treści naszych partnerów
Komentarze

Tagi
Najnowsze treści
Nasz sklep ogrodniczy