Lipcowy wysiew? Te warzywa mogą dać plon "wciskający w fotel", ale uważaj na pułapki

Lipcowy wysiew - wybierz te warzywa i uważaj na letnie pułapki

Lipiec to nie tylko czas zbiorów, lecz także dobry moment na wysiew warzyw, które potrafią zaskoczyć plonem jesienią. Wysoka temperatura i długi dzień nie wszystkim roślinom sprzyjają, ale niektóre gatunki dobrze sobie radzą nawet w takich warunkach. Warto poznać te, które mają szansę na udany zbiór. Ich liście i korzenie mogą zapewnić świeże, smaczne plony, gdy sezon będzie dobiegał końca.

Posłuchaj
00:00

Czy w lipcu w ogóle warto siać warzywa?

Lato to czas, w którym wielu ogrodników odpuszcza wysiewanie warzyw, bo panuje przekonanie, że wysokie temperatury i długie dni to kiepskie warunki do wzrostu. Jest w tym sporo racji, bo wiele roślin w takich warunkach szybko wybija w pędy kwiatowe, gorzknieje lub nie tworzy jadalnych części.

Jednak są gatunki, które mimo wszystko dają sobie radę. Trzeba tylko wiedzieć, które z nich mają szansę na udany zbiór. Najważniejsze jest jednak odpowiednie podejście – lipcowy wysiew wymaga regularnego podlewania, zacieniania młodych siewek i świadomego doboru odmian. Niektóre warzywa wysiewa się wtedy na liście, inne dla szybkiego zbioru, ale są też takie, które jesienią potrafią naprawdę pozytywnie zaskoczyć.

🟢 Największe targi ogrodnicze w Polsce: Nowości roślinne, konkursy, kiermasze, wykłady i inspiracje. Zieleń to Życie 2025 już we wrześniu!

Najczęściej wysiewane warzywa w lipcu. Na co uważać?

Wiele osób, planując wysiew w lipcu, odruchowo sięga po dobrze znane warzywa o krótkim okresie wegetacji. Koper, sałata i rzodkiewka często trafiają na grządki w tym czasie, bo uchodzą za rośliny łatwe i szybkie w uprawie. Warto jednak przyjrzeć się im bliżej, bo letnie warunki potrafią mocno zmienić ich zachowanie.

Koper ogrodowy – szybkie liście, ale uwaga na kwiaty

Koper to jedna z niewielu roślin, które można siać przez niemal całe lato. W lipcu dobrze udaje się jako roślina liściowa – rośnie bardzo szybko, a jego aromatyczne liście można zbierać już po około trzech tygodniach.

Trzeba jednak pamiętać, że w lipcu koper niemal natychmiast zaczyna wybijać w pęd kwiatowy. Dlatego siew w tym okresie ma sens tylko wtedy, gdy zależy na młodych liściach do szybkiego wykorzystania w kuchni. Regularne podlewanie to konieczność, bo roślina nie znosi suszy.

Sałata - zbiór z siewu lipcowego
Fot. rodimovpavel / AdobeStock
Letnie wysiewy sałaty najlepiej zaplanować wybierając dobrze dobrane do tego celu odmiany – takie, które w opisie mają zaznaczone, np. że są odporne na wybijanie w pęd kwiatowy.

Sałata letnia – ryzykowna, ale możliwa

Sałata w lipcu to temat dla odważnych ogrodników. To roślina dnia krótkiego, która w wysokiej temperaturze i przy długim dniu bardzo szybko wybija w pęd kwiatowy. Mimo to są odmiany, które mogą poradzić sobie w tych warunkach.

Najlepiej wybierać odmiany odporne na wybijanie, np. sałatę masłową lub rzymską przeznaczoną do uprawy letniej. Siew należy prowadzić w miejscach osłoniętych od słońca lub pod lekkim cieniem. Sałata wymaga też stałej wilgotności gleby. Nawet wtedy efekty bywają różne – zbiory udają się czasem tylko częściowo, ale mogą dostarczyć świeżych liści jeszcze przed końcem wakacji.

Rzodkiewka – szybka, lecz kapryśna

Rzodkiewka – tak samo jak sałata – jest znana z krótkiego okresu wegetacji, dlatego często uznaje się ją za warzywo na każdą porę. Jednak siew w lipcu, zwłaszcza w pierwszej połowie miesiąca, rzadko się udaje. Wysokie temperatury sprawiają, że roślina słabo zawiązuje korzenie i momentalnie zakwita.

Jeśli jednak wysiew nastąpi w drugiej połowie lipca, gdy dzień zaczyna się już nieco skracać, a pogoda nieco łagodnieje, jest szansa na zbiór. Warunkiem jest zacienienie grządki i systematyczne nawadnianie. W takich warunkach można uzyskać delikatne, chrupiące korzenie już po około czterech tygodniach.

A co jest bezpiecznym i łatwym wyborem na lipcowe wysiewy?

Nie wszystkie warzywa są tak trudne do uprawy w lipcu. Niektóre z nich nie tylko dobrze znoszą upały, ale wręcz je lubią.

Burak liściowy – liście aż do przymrozków

Burak liściowy, znany też jako boćwina, to roślina idealna do lipcowego wysiewu. Świetnie rośnie w pełnym słońcu, wymaga tylko regularnego podlewania. Już po kilku tygodniach daje zbiory, a liście można ścinać aż do pierwszych mrozów. Oprócz walorów kulinarnych ma także wartość ozdobną – jego liście i łodygi mogą mieć różne kolory.

Cykoria liściowa – chrupka i odporna

Cykoria liściowa, czyli inaczej endywia, doskonale znosi wysokie temperatury i dobrze plonuje w upalne dni. Jej liście mają lekko orzechowy smak i świetnie sprawdzają się w sałatkach. Roślina rośnie szybko, jest łatwa w uprawie i dobrze radzi sobie zarówno w pełnym słońcu, jak i w półcieniu. Zbiory trwają zwykle aż do jesieni.

Zdjęcie tytułowe: Trik, Matyas Rehak / AdobeStock

To się przyda
Warzywniak Woodlook Brązowy
Warzywniak Woodlook Brązowy
Nawóz ekologiczny do warzyw – 1 kg | Target
Nawóz ekologiczny do warzyw – 1 kg | Target
Podłoże NATURAL+, ziemia do ziół i warzyw - 20 l
Podłoże NATURAL+, ziemia do ziół i warzyw - 20 l
Azofoska – Nawóz Uniwersalny – granulat – 10 kg
Azofoska – Nawóz Uniwersalny – granulat – 10 kg
Tematy
Autor
Maja Wiśniewska Maja Wiśniewska

Pasjonatka ogrodnictwa, która chętnie dzieli się swoim doświadczeniem, pisząc praktyczne porady.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Treści naszych partnerów
Komentarze

Tagi
Najnowsze treści
Nasz sklep ogrodniczy